24 Ocak 2011 Pazartesi

Doğuma Hazırlık Kursları


Kadınların yaşamlarındaki dönüm noktasının doğum ile birlikte bir çocuk sahibi olmak olduğunu bir çok anneden duyuyoruz. Peki bu doğum sürecine bilinçli mi giriyoruz yoksa kafamızdaki kaygıları büyüterek, korkarak mı giriyoruz.

İşte bu korkuları azaltmak hatta ortadan kaldırarak doğuma bilinçli anne –babalar hazırlamak için Doğum öncesi Hazırlık kursları düzenleniyor. Kurslar işlenilen konulara göre farklılık gösterebiliyor.

Özel hastanelerin bazılarında ücretsiz olarak bu eğitimler verilmekte, hastanenin hastası olmanıza gerek yok,ayrıca ücretsiz ,sadece kayıt yaptırmanız yeterli,bildiğiniz şeyleri anlatıyor olsalar bile en azından aklınıza takılan soruları doktorlara sorabilirsiniz.Ancak hastanenin doktorları tarafından verildiği için oraya kadar gitmişken doktorların acil ameliyatları çıkıp o günlük eğitimin iptal edilme olasılığına hazır olmalısınız.

Memorial Hastanesi (Okmeydanı,Ataşehir,Antalya)
Amerikan Hastanesi
Acıbadem Hastanesi (Maslak,Bakırköy,Ataşehir)
Kadıköy Şifa Hastanesi
Sema Hastanesi vb.. bir çok hastanenin internet sitelerinden eğitim tarihlerini takip edebilirsiniz.

Ayrıca ücretli olarak düzenlenen kurslarda mevcut , bu kurslarda daha çok doğal doğum (Normal) yapmak isteyen anne adaylarının korkularını azaltmak, nefes tekniklerini göstermek, yine kolay dogum için hamile egzersizleri, hamile yogası ayrıca emzirme eğitimi, bebek bakım eğitimi gibi bir çok eğitim birkaç aile ile birlikte yada birebir verilmekte. Benim internette gezerken rastladığım birkaç kursun internet adresi.

Sevgilerle…

Hiç yorum yok: