21 Şubat 2011 Pazartesi

Emzirme Yardımı (Emzirme Ödeneği)

Forumlarda en çok sorulan ve konuşulan konu çalışan anneler için Doğum istirahatinin açtırılması ve doğum istirahati parasının tahsili konuları.Konuyu genel olarak ifade etmek gerekirse;

Kanunlarımızda Doğum izni Tekil gebeliklerde Doğumdan once 8 hafta doğumdan sonra 8 haftadır. Yani resmi tatiller dahil 56 gündür.İkiz gebeliklerde ise doğumdan once 10 hafta doğumdan sonra 8 haftadır.

Çalışan anne adaylarının 32.haftada istirahat açtırması gerekir ancak kanunlarımız annenin durumunun çalışmaya devamının uygun olduğunun doktor raporuyla onaylanması halinde doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmasına müsade ediyor. Bu durumda çalışan anne adayları 32.haftada SGK dan yada SGK anlaşmalı özel bir hastaneden once çalışabilir raporu alıyor. 37 haftaya gelincede bu sefer İstirahat açtırması gerekiyor.Doğum sonrası istirahatin kapatılması içinde yine istirahati açtırdığınız yere gidip kapattırıyorsunuz. 37.haftada istirahate çıktıysanız yani 3 hafta kalaya kadar çalışır raporu aldıysanız.Doğum sonrası 8 hafta - 56 gün + doğum öncesi 5 hafta – 35 gün toplam 91 gün resmi tatiller dahil ücretli izin kullanabiliyorsunuz.

Doğum istirahati parasını alabilmek içinde İşyerinizin bağli olduğu SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.Tabi bazı evraklarla birlikte İstirahat raporlarınız, 3 hafta kalaya kadar çalıştıysanız çalışabilir raporu , Dilekçe (Doğum ve Emzirme Yardimi talep dilekçesi), doğum belgesi aslı veya bebeğin Nüfus Cüzdanı aslını görmek istiyorlar evraklarınız tamamsa paranız 1 hafta içinde PTT ye adınıza çıkartılıyor.PTT den sadece kendiniz tahsil edebiliyorsunuz, eşim alsın derseniz noterden vekalet vermeniz gerekir.Evrakları bağli olduğunuz SGK dan teyit etmenizi öneririm. Genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım, detaylı olarak bilgi almak için SGK da görev yapmış bir doktorun sitesi olan rahatdoğum u ziyaret edebilirsiniz bende tesadüfen nette gezerken gördüm ve paylaşmak istedim.

Benim aslında bahsetmek istediğim konu Emzirme Yardımıydı, çalışan gebeler emzirme yardımını Doğum istirahat parasıyla birlikte zaten alıyorlar.Farkında olarak veya olmayarak. Ancak çalışmayan gebeler eğer eşleri Sigortalı çalışıyorlarsa onlarda bu yardımdan eşleri aracılığıyla yararlanabiliyorlar.Bu yardımı alabilmeleri için Baba nın bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne Dilekçe,Doğum Belgesi,bebeğin nüfüs cüzdan fotokopisi gibi evraklarla başvurması gerekiyor. SGK ya kadar gitmişken geri dönmemeniz için evrakları yine bağlı olunan SGK dan teyit etmenizi öneririm, Emzirme Yardımı her bir çocuk için 2010 yılında 75.- TL idi , her yıl Tüfe oranlarında artırıldığı için bu yılda %6,40 oranında arttırılarak 2011 yılı için 80.-TL olarak belirlenmiş. Emzirme Yardımı , Süt parası olarak da biliniyor.

Eğer şimdiye kadar emzirme yardımını almadıysanız doğumdan itibaren 5 yıl içinde alma hakkınız var.

Son olarak Emzirme Yardımını alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olmalısınız. Bebeğin yaşaması şartı, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi ödenmiş olması gibi şartlar. Detaylar için alomaliye sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgilerle...

Not: Resim internetten alınmıştır.

2 yorum:

NİLAY YÜCENUR dedi ki...

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle :) sevgiler..

Efuli dedi ki...

Teşekkürler Nilay Hanım bu arada bende fırsat bulup yazamadım sizinde fotoğraflarınız çok güzel :)sevgiler