27 Ocak 2008 Pazar

Annemin Aşuresi

Ramazan ayından sonra en mübarek ay olarak kabul edilen Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının 10.günü Aşure günü olarak bilinir. Çeşitli malzemelerden hazırlanarak herkesin kendi ağız tadına göre pişirdiği aşure, demini aldıktan sonra sıcak sıcak komşulara dağıtılır. İşte o dağıtılan aşurelerden biri, annemin aşuresi.

Malzemeler
1 Kilo aşurelik buğday
1,5 Kilo şeker
3 Kilo su (Yaklaşık-Aşurelik buğday için)
1 Orta boy kase kuru fasulye
1 Orta boy kase nohut
1 Çay bardağı Pirinç
1 Küçük kase kuru kayısı
Yarım çay bardağı dolmalık fıstık
2 Elma (soyulmuş)
1 Fiske portakal kabuğu rendesi
1 Çorba kaşığı karanfil

Üzeri için
Kuş Üzümü ve Ceviz

Ayıklayıp yıkadığımız aşurelik buğdayı,kuru fasulyeyi ve nohutu akşamdan üzeri geçinceye kadar suyla bir taşım kaynatıp sabaha kadar bekletelim.Bu işlemi her biri için ayrı kaplarda yapalım.(Aşurelik buğday yaklaşık 3 kilo suyun bir kısmını çekerek şişer ve kalan suyun içine diğer malzemeler katılır.)

Sabahleyin beklettiğimiz aşurelik buğdayı,kuru fasulyeyi ve nohutu pişirelim. Pişirdiğimiz aşurelik buğdayımıza, fasulye ve nohutu ilave edelim ve kaynatalım.Kaynayan aşure tenceremize, ayıklayıp yıkadığımız pirinci, küçük parçalara böldüğümüz kuru kayısı ve dolmalık fıstığı ekleyerek pişirmeye devam edelim. Piştiğinden emin olduğumuz aşureye cezvede kaynattığımız karanfilin suyunu ve küçük parçalara böldüğümüz elmayı ekleyelim. Artık ateşten indireceğimize yakın şekeri ilave edip karıştıralım ve bir taşım kaynatalım. Son olarak portakal kabuğu rendemizi ilave edip ateşi kapatalım. Kapağı kapalı olarak 10 dakika demlenmeye bırakalım.

Kaselere dağıttığımız aşurenin üzerini kuş üzümü ve ceviz ile süsleyerek sıcak sıcak servis edelim.

Sizler istediğiniz malzemelerle çeşitlendirerek ve süsleyerek pişirip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

Hiç yorum yok: